Zhrnutie lekcie na tému Japonsko. Plán - Súhrn lekcie Téma lekcie: Záverečná fáza druhej svetovej vojny. Porážka Japonska

Zhrnutie lekcie na túto tému:

"Japonsko"

Vyvinuté a realizované:

učiteľ geografie

Mináková E.S.

2017

ciele:

Vzdelávacie : vytvoriť si predstavu o území, ekonomickej a geografickej polohe, prírode, hospodárstve krajiny. Identifikujte znaky sociálno-ekonomického rozvoja japonskej ekonomiky.

Vývojový : rozvíjať tvorivé schopnosti žiakov a upevňovať zručnosti samostatnej práce.

Vzdelávacie : prispievať k formovaniu všeobecnej geografickej kultúry oboznámením sa so zvykmi a tradíciami obyvateľstva a jeho hospodárska činnosť, cez štúdium krajiny, podporu zdravého životného štýlu.

Vybavenie: politická mapa sveta, atlasy, počítač.

Formy lekcií: príbeh učiteľa, odkaz žiakov, práca s atlasovými mapami a vrstevnicami, vyplnenie tabuľky.

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

Plán lekcie : (plán hodiny napísaný na tabuli)

    Symbolizmus

    Ekonomická a geografická poloha.

    Forma vlády, administratívno-územná štruktúra.

    Obyvateľstvo krajiny.

    Charakteristika prírody a prírodných zdrojov.

    Poľnohospodárstvo.

Pokrok v lekcii : (téma trvá 2 hodiny)

Krajina vychádzajúceho slnka

Susedia ju pomenovali.

Slnko tu vychádza spoza mora

Sedí za horami.

1 . Organizačný moment . Dobré popoludnie. Posaďte sa.

2. Učenie sa nového materiálu.

učiteľ:

Dnes sa vydáme na výlet do krajiny, ktorá má veľmi zvláštny názov. - "Krajina je opakom." A má to každý dôvod. V tomto úžasná krajina kabát odovzdá žena, volant v aute je na pravej strane, tu píšu zdola nahor, jedia paličkami, spia na zemi a biela je smútočná farba.

O akej krajine si myslíte, že hovoríme? - Áno, toto je Japonsko.

Na ostrovoch v slaných vodách

Ležala starobylá krajina.

Zo štátov, iných oblastí

Je taká iná.

Cunami zničilo pobrežie,

A to mnohokrát každý rok

Zem sa zrazu zatriasla

A ľudia zomierali v tú istú hodinu.

Rozvíja sa tam kultúra

Domy sa stavali po stáročia.

A čo sa tu prvýkrát narodilo -

Nikdy nezomrel. (verš čítaný na japonskú hudbu)

Dnes sa pokúsime pochopiť a spoznať túto úžasnú a jedinečnú krajinu. K tomu vypracujeme komplexný geografický popis štátu a pokúsime sa lepšie spoznať ľudí, ich tradície a kultúru.

Do zošita si zapíšeme dátum a tému (zobrazíme tému na tabuľu) hodiny.

Od staroveku Japonci nazývali svoju krajinu Nippon. Toto meno sa skladá z dvoch hieroglyfických znakov, z ktorých prvý znamená „slnko“ a druhý - „základňa“.

Niet divu, že japonská vlajka má červený kruh na bielom pozadí. Červený kruh na bielom poli („Hinomaru“, t.j. „slnečná vlajka“). Biele pozadie znamená čistotu a celistvosť, červený kruh znamená teplo, jas a úprimnosť.

V štátnom znaku Japonska je chryzantéma. Pre národy krajiny je táto kvetina akýmsi zosobnením múdrosti a prosperity.

Japonci sú záhadou nášho storočia, sú najnepochopiteľnejšími a najparadoxnejšími národmi. Japonci sa nepodobajú žiadnym iným ľuďom na svete. Sú to tie najcitlivejšie, najživšie, umelecké povahy a zároveň najnerušenejší, nepraktickí a najtichší ľudia.

Japonsko je vysoko rozvinutý štát, krajina G8. A ako už viete, vývoj každej krajiny určuje množstvo faktorov. Jedným z nich je geografická poloha.

Pozrime sa na vlastnosti ekonomickej a geografickej polohy. Nepovie vám o nich... (hovorí študent prvého ročníka)

1. Ekonomická a geografická poloha

Japonsko nie je len krajina, ale aj súostrovie nachádzajúce sa v východnej Ázie na štyroch veľké ostrovy: Hokkaido, Honšú, Šikoku, Kjúšú. A takmer sedemtisíc malých ostrovov. Toto je celok ostrovný svet! Vznikla v dôsledku zrážky tichomorskej a euroázijskej litosférickej dosky. Japonské námestie 377 972 tisíc km 2 . ( je 45-krát menšia ako naša krajina a svojou rozlohou je na 62. mieste medzi ostatnými krajinami sveta)Na severe sa umýva Japonsko Okhotské more, na východe - Tichý oceán, na juhu - Tichý oceán a Východočínske more, na západe - Kórejský prieliv a Japonské more. (správa študenta)

Úloha 1:

Nájsť na politická mapa S ktorými krajinami má Japonsko žulu? (s Čínou cezVýchodočínske more) s Kóreou (oddelenou Japonským morom). Sever Japonska je Ďaleký východ, zemepisnej oblasti Rusko. (prieliv La Perouse)

Úloha 2: Označte tieto predmety obrysová mapa str. 17. Objekty sa zobrazujú na obrazovke.

Objekty:

Ostrovy: Hokkaido, Honšú, Šikoku, Kjúšú.

More: Okhotsk, Východná Čína, Japonsko.

Úžiny: Kórejský, La Perouse

Susedné krajiny: Čína, Kórea, Rusko

- Aké vlastnosti geografickej polohy by podľa vás mohli najviac ovplyvniť rozvoj krajiny? ( prímorská poloha, vzdialenosť od trhov iných krajín)

Úloha 3:

Zapíšte si do zošita 1. možnosť pozitívne, 2. možnosť negatívne vlastnosti ekonomickej a geografickej polohy. (kontrola) (tabuľka po kontrole sa zobrazí na snímke)

Pozitívne vlastnosti

Negatívne vlastnosti

Izolácia (ostrovná krajina).

Blízkosť východoázijských brehov a Ruska.

Odľahlosť od trhov so surovinami a odbytu.

Prístup k moru a oceánu.

Záver: (formulovaný učiteľom) Ak zhrnieme výsledky EGP, môžeme vyvodiť nasledujúci záver: EGP Japonska je celkom ziskové. Priaznivou črtou ekonomickej a geografickej polohy Japonska je predovšetkým to, že sa nachádza v strede ázijsko-pacifického regiónu, čo otvára skvelé príležitosti podieľať sa na medzinárodnej geografickej deľbe práce. Nevýhodou je, že Japonsko je od väčšiny krajín vzdialené, čo sťažuje integračný proces. (napíš do zošita)

2. Japonská forma vlády - toto je konštitučná monarchia, impérium (aké typy monarchií si ešte pamätáte, vymenujte ich; čím sa líšia od konštitučnej monarchie; choďte si ukázať ostatné monarchie v Ázii na politickej mape) Hlavou štátu je cisár Akihito .

- Podľa administratívno-územnej štruktúry Japonska - jednotný štát.

- Hlavné mesto Japonska – Tokio, čo znamená „východné hlavné mesto“, nachádzajúce sa na ostrove Honšú.

3. Obyvateľstvo

Príbeh učiteľa:

Japonský štát podľa legendy vznikol v roku 660 pred Kristom. Toto je staroveký štát s vlastnými verejnými a nevyslovenými tradíciami a základmi. V centre japonskej spoločnosti vždy nebol jednotlivec, ale zohratý tím s prísnou podriadenosťou členov hierarchie.Japonci veria, že hlavným bohatstvom ich krajiny sú ľudia so schopnosťou a chuťou pracovať.

Nie sú medzi nami žiadni cudzinci! Všetci sme si bratia, pod rozkvitnutou čerešňou. (sú to riadky z japonskej básne). Rodina, škola, spoločnosť – tri hlavné články v živote každého Japonca.

Vypočujme si odkaz študenta o zvláštnostiach japonskej spoločnosti. Počas počúvania správ si zapíšte do zošita slová, ktoré sa vám spájajú s Japonskom.

Príbeh učiteľa:(zobrazené na obrazovke)

Počet obyvateľov Japonska je 126 960 00 ľudí (2,01 % svetovej populácie).

Čína

1 381 963 000

1 301 390 000

324 932 000

260 581 100

205 739 044

195 875 722

186 987 563

160 991 563

146 797 031

126 960 000

Choďte a ukážte uvedené krajiny na nástennej mape.

Priemerná hustota obyvateľstva - 336 ľudí na km 2 . Väčšina obyvateľov žije v mestách. Japonsko sa na rozdiel od iných ázijských krajín vyznačuje prvým typom reprodukcie obyvateľstva. -Aká je zvláštnosť prvého typu rozmnožovania? Výrazný pokles pôrodnosti sa vysvetľuje predovšetkým túžbou Japoncov zlepšiť si životnú úroveň, ako aj vládnou politikou kontroly pôrodnosti. Etnické zloženie obyvateľstva je mimoriadne homogénne. Ide o typickú jednoetnickú krajinu, kde Japonci tvoria 99 % obyvateľstva. K národnostným menšinám patria Ainuovia žijúci na ostrove Hokkaido. IN veľké mestáŽijú tam Kórejci a Číňania. Japonský jazyk je špecifický a nepatrí do žiadnej jazykovej rodiny. Japonské písanie používa hieroglyfy aj slabičné písmo. Japonci sú veľmi náboženský národ. Náboženstvo, ktoré prišlo do Japonska z Indie, je budhizmus. Japonský systém viery je šintoizmus.

Japonsko je národ zdravých ľudí s najviac nízka sadzba detská úmrtnosť vo svete je 4 z 1 000 (v USA - 8 z 1 000; v Rusku - 18 z 1 000) a najviac vysokej úrovni stredná dĺžka života (muži - 76 rokov, ženy - 82 rokov).

4. Teraz sa pozrime naprírodné podmienky a zdroje Japonsko.Charakteristika prírody a prírodných zdrojov

Úloha 4: Pomocou učebnicového textu napíšte prírodné črty krajiny.

Japonsko je hornatá krajina. Onapokryté vrchovinami, nízkymi a strednými horami, tvoria vyše 75 % územia krajiny. Nížiny sa nachádzajú v oddelených oblastiach pozdĺž pobrežia krajiny. Najväčšou nížinou je Kanto s rozlohou približne 17 000 km². Najvyšší bod Sopka Fudži 3776 m.lesyzaberajú 2/3 územia krajiny. Rapids a krátke rieky Japonsko je zdrojom vodnej energie a vody na zavlažovanie polí. Krajina je chudobná na nerastné suroviny.Vlastné nerastné zdroje: uhlie, ropa, železná ruda, mangánové rudy, chrómové rudy, medené rudy, olovo, zinok, cín, ortuťové rudy.

Úloha 5: nájsť na mape a vyznačiť na vrstevnici ložiská vlastných nerastov.

Záver: Krajina je chudobná na nerastné suroviny. Preto iné prírodné zdroje. Osobitnú hodnotu majú lesy. Kvôli svojej rýchlosti a krátkej dĺžke sú mnohé rieky nevhodné na plavbu, ale sú zdrojom vodnej energie a vody na zavlažovanie. Príroda na japonských ostrovoch je krutá. Zemetrasenia sa vyskytujú často. Tajfúny spôsobujú značné škody.

5. Upratovanie

Poďme sa zoznámiť s japonskou ekonomikou a pokúsime sa odpovedať na otázku. Čo je japonský zázrak Japonska?

Japonsko je jedným z hlavných centier ekonomickej sily modernom svete. Japonsko, ktoré vyšlo z druhej svetovej vojny so zničenou ekonomikou, dosiahlo v r ekonomický rozvoj, už v polovici 70. rokov 20. storočia obsadila druhé miesto z hľadiska HDP. Bola medzi prvými, ktorí vkročili do postindustriálnej éry a dosiahli status jedného z najvýznamnejších finančných a vedeckých centier mier. Po vojne nakúpila patenty na vynálezy po celom svete a na tomto základe zmodernizovala svoju ekonomiku. Peniaze investovala do rozvoja vedy a výskumu. Minula málo peňazí na zbrane.

Faktory „hospodárskeho zázraku“ alebo japonského ekonomického modelu:

    Krajina prijala demokratickú ústavu, ktorá stanovila právny základ jeho ekonomický blahobyt

    Uskutočnila sa agrárna reforma - zlikvidovalo sa veľké vlastníctvo pôdy, pôda bola pridelená roľníkom.

    Američania po zavedení protimonopolnej legislatívy v krajine rozpustili finančné a priemyselné skupiny zaibatsu.

    Priemysel krajiny dostal mnohomiliónové objednávky.

    Obrana krajiny americkou armádou umožnila nemíňať peniaze na vlastnú armádu.

    Navyše v tejto dobe ich bolo relatívne nízke ceny na svetovom trhu nerastných surovín a palív.

    Krajina získaním licencií a patentov ušetrila obrovské množstvo peňazí na rozvoj vlastného výskumu a vývoja.

    Japonsko malo v porovnaní s inými vyspelými krajinami lacnú pracovnú silu a systém riadenia práce bol starostlivo vyvinutý.

    Japonsko po prehratej vojne malo právo minúť na obranu najviac 1 % HDP.

    Krajina sa vždy vyznačovala vysokým stupňom vládnej regulácie: každých päť rokov sa vypracuje plán alebo prognóza.

Celé územie Japonska možno rozdeliť na 2 časti: južnú, juhovýchodnú, ktorá sa nazýva „predná časť“, kde sa nachádza väčšina výroby. A severná, severozápadná časť je „zadná časť“, ktorá nemá takú vysokú koncentráciu výroby a je ekologickejším územím. Dôležitou črtou ekonomiky sú medzinárodné ekonomické vzťahy, keďže 9/10 ekonomiky je orientovaných na import.

Metalurgia železa je jedným z najdôležitejších základných priemyselných odvetví v Japonsku. Úroveň automatizácie výroby je jedna z najvyšších na svete, hoci dynamika výroby ocele v krajine klesá. Zo 14 výkonných závodov na svete sa 8 nachádza v Japonsku. - Hutníctvo neželezných kovov - takmer výlučne sa rozvíja na dovážaných surovinách. Strojárstvo v Japonsku je vedúcim odvetvím priemyslu a je na druhom mieste po Spojených štátoch. Z hľadiska exportu je strojársky priemysel krajiny na prvom mieste na svete. Poznáte najväčšie automobilky v krajine? (Toyota, Nissan, Honda, Mazda). Aby ste pochopili dôvody japonského zázraku v automobilovom priemysle, musíte vziať do úvahy nielen špičkové technológie a technológie, ale aj vysokú kvalifikáciu všetkých ľudí zapojených do výroby, ako aj vlastnosti národného charakteru. Stavba lodí – krajina je stále svetovým lídrom v stavbe lodí. Štruktúru výroby charakterizuje prevaha tankerov a lodí na prepravu suchého nákladu, v poslednom období sa zvýšila produkcia kontajnerových lodí určených na prepravu tovaru. Lodiarstvo zostáva sektorom medzinárodnej špecializácie, krajina zabezpečuje viac ako 30 % svetového exportu. Elektronický priemysel začal vývojom rádiovej elektroniky. Japonsko je na druhom mieste za Spojenými štátmi vo výrobe polovodičov a počítačov. Japonsko je lídrom vo výrobe robotov, videorekordérov, videokamier a videokaziet. Spoločnosti vyrábajúce elektroniku (Hitachi, Toshiba, Fuji, Sony).

V chemickom priemysle je hlavnou surovinou ropa. Dnes je Japonsko po USA druhou najväčšou krajinou z hľadiska chemickej výroby.

Poľnohospodárstvo: Vedúci priemysel poľnohospodárstvo je rastlinná výroba. Hlavnou poľnohospodárskou plodinou je ryža, ktorá sa pestuje v celom Japonsku, s výnimkou extrémne severných a východných častiach. Japonsko je na 5. mieste na svete v produkcii zeleniny a melónov po Číne, Indii, USA a Turecku.

Rybolov je dôležitým tradičným odvetvím japonského hospodárstva. Japonsko je na prvom mieste na svete v úlovkoch rýb. V krajine je viac ako 3 tisíc rybárskych prístavov.

Záver z hodiny: Na dnešných hodinách sme navštívili jeden zo kútov našej planéty, kde ľudia vzdorom voči prírode, ktorá im neposkytla dostatok nerastných surovín ani pôdy, dosiahli také ekonomické výšky, že by im to mnohí na Zemi mohli závidieť. Japonsko po prvýkrát prešlo z druhého na prvý typ reprodukcie obyvateľstva. Japonsko je po Spojených štátoch druhou krajinou na svete z hľadiska celkovej ekonomickej sily. Dnes je krajina najväčším finančným centrom na svete. Autor: národného dôchodku na obyvateľa sa umiestnila na treťom mieste za Švajčiarskom a Luxemburskom. Z hľadiska úrovne rozvoja mnohých priemyselných odvetví je na prvom mieste na svete: v lodiarstve, automobilovej výrobe, výrobe obrábacích strojov, výrobe všeobecných elektronických produktov, robotov, mikroelektronických produktov.

3. Konsolidácia študovaného materiálu .

    Počet obyvateľov žijúcich v Japonsku:

a) 124 miliónov ľudí. b) 126 miliónov ľudí. c) 127 miliónov ľudí.

    Vládny systém:

a) absolútna monarchia b) konštitučná monarchia c) republika

    Národné zloženie - ...... japončina:

a) 89 % b) 90 % c) 99 %

    Japonsko odkazuje na:

a) rozmnožovanie typu I; b) reprodukcia typu II;

    5. Obyvateľstvo Japonska vyznáva 2 hlavné náboženstvá:

a) budhizmus a konfucianizmus b) konfucianizmus a šintoizmus;

c) budhizmus a šintoizmus c) judaizmus a šintoizmus

    Aké zdroje Japonsko nemá:

a) pracovná b) nerastná c) lesná

Učiteľ geografie, MBOU SOŠ č.4, obec. Mercansky

Mironov Vladimír Viktorovič

Ciele a ciele lekcie:

    Formovať študentom pochopenie Japonska a jeho prírodných čŕt;

    Pokračovať v rozvíjaní zručností na samostatné získavanie vedomostí z rôznych zdrojov informácií;

    Rozvíjať zručnosti pri práci s mapou, schopnosť porovnávať;

    Rozvíjať kognitívny záujem študentov;

    Formovanie morálnych hodnôt a estetického prístupu k životu, kráse a duchovnej kultúre japonského ľudu.

Vybavenie: politická mapa zahraničnej Ázie, fyzická mapa Eurázie, klimatické mapy, „Hustota obyvateľstva a národy“, počítač, projektor

Pokrok v lekcii

učiteľ ( na pozadí jemne znejúcej japonskej melódie)

Dnes v triede budeme pokračovať v štúdiu krajín východnej Ázie. Na tabuli je plán hodiny, pri ktorom sa pozrieme na charakteristiku Japonska. Čo viete o Japonsku?

1. Geografická poloha Japonsko. Symboly

2.Reliéf Japonska

3. Podnebie Japonska

4. Japonské vnútrozemské vody

5. Príroda Japonska

5. Obyvateľstvo Japonska

6. Ekonomické črty Japonska

1.Geografická poloha krajiny.

Príbeh učiteľa a žiakov sprevádza šou geografických objektov na veľkých nástenných mapách.

Otázka? Určte z mapy, ktorý ostrov je najväčší? (Hokkaido)

Otázka? Aké more obmýva krajinu na severe? (pri Okhotskom mori), na východe - (pri vodách Tichý oceán), na juhu - (Tichý oceán a vody Východočínskeho mora), na západe - (Kórejský prieliv a Japonské more). Japonsko tvrdí, že patrí Rusku Kurilské ostrovy, ležiaci severne od ostrova Hokkaido.

Japonsko je ostrovný štát, ktorý sa nachádza na štyroch veľkých ostrovoch: Hokkaido, Honšú, Šikoku a Kjúšú, ako aj na ostrovoch súostrovia Rjúkjú a na viac ako tisícke malých ostrovčekov. Hlavným mestom je Tokio.

2. Reliéf Japonska. Pomocou atlasu žiaci určujú a vyvodzujú závery o topografii krajiny. . Najvyššie hrebene sú na ostrove Honšú. Hornatý povrch ostrovov je veľmi rôznorodý štruktúrou aj výškou. Nachádzajú sa tu sopečné kužele a náhorné plošiny, masívy s miernymi svahmi, spracované tečúcimi vodami. Tu je najviac vysoký vrchol krajina, pre svojich obyvateľov posvätná – vyhasnutá sopka Fudži, vysoká 3 776 m.

3. Podnebie Japonska.

Zadanie pre prácu vo dvojici.

Autor: klimatická mapa charakterizovať klímu krajiny, pomocou klimatogramu určiť najvyššie a najnižšie teploty a minimálne a maximálne množstvo zrážok.

4. Japonské vnútrozemské vody

Autor: fyzická mapa poskytnúť všeobecný popis riek v krajine.

    Príroda Japonska

Podľa mapy prírodné oblasti poskytnúť všeobecný opis charakteru krajiny.

    Obyvateľstvo Japonska

    najväčšie mestá

Počet obyvateľov (viac ako 125 miliónov ľudí), priemerná hustota (takmer 340 ľudí na km 2) je na 8. mieste na svete.

Otázka? Kto tam okrem Japoncov žije?(Kórejci, Číňania.)

Otázka? Ktoré štátny jazyk? ( Japonci, mnohí hovoria po anglicky)

Má najnižšiu dojčenskú úmrtnosť a najvyššiu priemernú dĺžku života na svete. V roku 1998 priemerná dĺžka života: ženy - 83 rokov, muži - 76 rokov.

7. Ekonomický rozvoj Japonska. Určte z mapy atlasu:

priemysel;

Rozvoj poľnohospodárstva

Ekológia.

Študenti sa dozvedia, že Japonsko je jednou z najrozvinutejších krajín sveta. Krajina je známa deťom pre svoje autá, roboty, elektronické počítače a

domáce spotrebiče. Krajina má málo vlastných nerastných surovín, takže väčšina z nich sa musí dovážať zo zahraničia, vrátane Ruska. V krajine sa pestuje ryža, čaj, cukrová trstina a chová sa tu dobytok, hydina a ošípané. Okrem

rybárstva, sa zaoberajú umelým chovom rýb a perlorodiek.

Pamiatky Japonska. Počas správ si žiaci zapisujú do zošita základné pojmy: ikebana, čajový obrad, tatami, sumo, hanami, kimono, sakura

Konsolidácia

Ako posilu sú deti požiadané, aby odpovedali na otázky k téme, ktorú študovali.

Učiteľ položí študentom otázku: „Čo nové ste sa naučili o Japonsku?

predmety uvedené v odseku.

Schválil som

učiteľ (vedúci odboru)

samostatná disciplína

(história, spoločenské vedy a geografia)

PLÁN – ZHRNUTIE LEKCIE

Téma hodiny: Záverečná etapa druhej svetovej vojny. Porážka Japonska.

Metodologický cieľ hodiny: ukázať využitie technológie kritického myslenia na hodinách dejepisu.

Účel: sledovať postup záverečných operácií v záverečnej fáze druhej svetovej vojny; odhaliť historický význam týchto vojenských akcií, ktoré viedli k úplnej porážke militaristického Japonska a k záchrane národov sveta pred fašizmom

Ciele lekcie:

Vzdelávacie: predstaviť vojensko-strategické operácie účastníkov protihitlerovskej koalície v záverečnej fáze vojny charakterizovať rozhodnutia konferencie ukázať rozhodujúcu úlohu Sovietskeho zväzu pri víťazstve nad japonským fašizmom;

Vývojové: pokračovať v rozvoji schopností analyzovať historické fakty na základe historických dokumentov, odhaľovať vzťahy príčin a následkov; vyjadrovať odôvodnené stanovisko pri diskusii o historických problémoch systematizovať, klasifikovať a zovšeobecňovať; historické fakty

Výchovné: vštepovať žiakom zmysel pre vlastenectvo, úctu k vojne, formovať sa medzi Suvorovcami.

Typ lekcie: lekcia o učení sa novej témy

Materiálna podpora lekcie: prezentácia, učebnica, interaktívna mapa, videoklip, dokumenty.

Vyučovacie metódy: aktivita, čiastočne vyhľadávanie, výskum

Priebeh lekcie.


Kroky lekcie

Práce študentov

Organizačný moment.

Oznámenie témy a cieľov vyučovacej hodiny. Úvodný prejav učiteľa.

Píšte do zošitov a na tabuľu.

Štúdium nového materiálu o nasledujúcich otázkach:

Trieda je rozdelená na tri nerovnaké skupiny (veliteľstvo armády): 8 - ZSSR, 6 - USA, 4 - Japonsko.

Fáza hovoru

A) ZSSR a spojenci

Fragment videa. Úloha pre neho.

Rozbor dokumentov vo dvojiciach => Vytvorenie bojového kalendára => Prezentácia kalendára o hod interaktívna mapa. Fragment videa.

E) Výsledky vojny a pôvod víťazstva

Fráza v čínštine. Ukážka video projektu Suvorovho vojaka Chunina „Môj starý otec - Veľká vlastenecká vojna“

Stupeň III. Reflexia.

4.Záverečná fáza.

Technika „6 mysliacich klobúkov“. hodnotenia.

5. Samoštúdia.

§ Určte význam víťazstva ZSSR vo vojne s Japonskom.


Učiteľ ________________

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment.

II. Úvod pre učiteľa: Sovietsko-japonská vojna v roku 1945 je jednou z historických udalostí, ktoré vzbudzujú kontroverzný záujem. Dodnes mnohí v zahraničí veria, že práve vďaka atómovému bombardovaniu japonských miest Nagasaki a Hirošima bola zlomená sila militaristického Japonska, čím sa skončila celá druhá svetová vojna. Žiaľ, táto grandiózna bitka 2. svetovej vojny, napriek svojej jedinečnosti a rozsahu, u nás stále zostáva neznáma či málo známa, čo evidentne podnecuje túžbu súčasných japonských politikov čoraz častejšie vystupovať proti Rusku s požiadavkami na návrat „severného územia“. Táto vojna zanechala mimoriadne hlbokú stopu v histórii a zostáva v skutočnosti jediným nevyriešeným uzlom druhej svetovej vojny. Jeho dôsledky majú naďalej silný vplyv na moderné rusko-japonské vzťahy.

Pre mňa osobne je dôležitá porážka Japonska: môj starý otec, major, tu bojoval a mohol zomrieť. Bol zranený. Bol ocenený medailami „Za vojenské zásluhy“ a „Za víťazstvo nad Japonskom“, ktoré sú starostlivo uložené v našej rodine. (predvedenie skutočných medailí študentom)

A nám všetkým Ďalekým východniarom nie je ľahostajná história druhej svetovej vojny, ktorá sa prehnala našimi krajinami. Medzi chlapmi, ktorí sú tu prítomní, sú obyvatelia Kurilských ostrovov, Transbaikalia, Khabarovsk a, samozrejme, . Dnes budete mať tú česť zúčastniť sa oslobodzovacích a útočných operácií vo svojich rodných krajinách. Vstupom do Vojenskej školy Suvorov sa navyše pripravujete na povolanie vojenského dôstojníka. Značná časť z vás bude slúžiť Ďaleký východ. To znamená, že musíte starostlivo študovať a poznať zvláštnosti vedenia vojenských operácií v divadle Ďalekého východu. Pretože ak chcete mier, pripravte sa na vojnu!

Ciele sú teda jasné, napíšme si tému hodiny. (Snímka č. 1) Zoznámime sa s plánom (Snímka č. 2)

III. Prezentácia nového materiálu o nasledujúcich problémoch:

A) ZSSR a spojenci.

Predkladáme vám úryvok z Postupimskej konferencie (náčrt „Na Postupimskej konferencii“ na.) (Snímka č. 3)

Vaša úloha: určiť, na čom sa spojenci dohodli.

B) Príčiny vojny s Japonskom. (Snímka č. 4)

Pracujte v skupinách. (Generálny štáb armád ZSSR a USA)

Na základe získaných informácií od vodcov protihitlerovskej koalície, svojich vedomostí a učebnicového textu na stránke sformulujte aspoň 3 dôvody vojny s Japonskom pre vaše krajiny. Zapíšte si dôvody na snímku.

Pridelenie japonskému generálnemu štábu: pozrite sa na mapu svojho majetku a určte, kde a ako najlepšie umiestniť svoje jednotky, aby ste porazili potenciálneho nepriateľa.

B) Bojové plány. Technika „Mapa bez legendy“ založená na štatistickej analýze. (Snímka č. 5)

Mapové plány pre vedenie vojny. (Japonsko, ZSSR. USA). .

Slovo učiteľa. Záujmy obnovenia mieru si vyžadovali rýchle odstránenie ohniska vojny na Ďalekom východe. Verný svojim spojeneckým záväzkom, Sovietsky zväz nemohol zostať bokom od riešenia tejto dôležitej úlohy. V roku 1945 sovietska vláda vypovedala zmluvu o neutralite s Japonskom z 13. apríla 1941 a v roku 1945 oznámila svoj vstup do vojny s Japonskom.

D) Priebeh nepriateľských akcií (Snímka č. 6-8)

Slovo učiteľa. Ak chcete študovať priebeh nepriateľských akcií, budete pracovať vo dvojiciach s dokumentmi a mapou.

Máte tú česť oslobodiť územia svojej malej vlasti.

USA - video o bombardovaní Hirošimy a Nagasaki.

Úloha pre Japonsko: Bolo bombardovanie porážkou Japonska?

Minútka z telesnej výchovy (Snímka č. 9)

pracovať vo dvojiciach s dokumentmi a mapou. (Snímka č. 10), interaktívna mapa

Transbaikal Front

Mandžuský front

Sachalin

Mandžuská strategická útočná operácia pod vedením hlavného veliteľa sovietskych vojsk na Ďalekom východe, maršala Sovietskeho zväzu Vasilevského. – 1945 vojská Transbajkalu, 1. a 2. Ďalekého východného frontu, sily Tichomorská flotila a Amurská vojenská flotila uskutočnila mandžuskú strategickú operáciu, obkľúčila a porazila Kwantungskú armádu, ktorá mala viac ako 1 milión vojakov a dôstojníkov, 6,6 tisíc zbraní a mínometov, viac ako 1,2 tisíc tankov, viac ako 1,9 tisíc bojových lietadiel.

Súčasne sa uskutočnili operácie vylodenie Južno-Sachalin (11 – ) a Kurilské ( – ). Sovietsky zväz sa vrátil k svojmu zloženiu Južný Sachalin a Kurilské ostrovy. Počet väzňov bol asi 593 tisíc ľudí. Počas celej bitky stratila Červená armáda viac ako 36 tisíc vojakov a dôstojníkov, z ktorých viac ako 12 tisíc bolo zabitých.

Nad Hirošimou a 9. augusta nad Nagasaki boli explodované atómové bomby. V dôsledku toho boli dve mestá s celou populáciou prakticky vymazané z povrchu Zeme.

1. Aké ciele sledovali Spojené štáty americké?

2. Bolo vhodné použiť atómové zbrane?

Slovo učiteľa. (Snímka č. 11), Operácia s kódovým označením „August Storm“ sa začala v roku 1945, takmer súčasne s bombardovaním Nagasaki. Za dva týždne bojov stratilo Japonsko 84 000 zabitých vojakov a ZSSR - 12 000 sovietskych vojakov nedosiahlo len 50 kilometrov na sever Japonský ostrov Hokkaido.

Táto operácia sa stala jednou z najväčších – čo do rozsahu, pôsobivých – organizáciou a dizajnom a úspešných – v taktickom prevedení – kampaní druhej svetovej vojny; V najkratší čas bolo dobyté územie rovné celej západnej Európe!

(Snímka č. 12-16), Japonsko sa vzdalo. Oficiálny akt kapitulácie podpísali na palube americkej bojovej lode Missouri v roku 1945 predstavitelia USA, Anglicka, Číny, ZSSR a Japonska svetovej vojne skončilo.

Na kontrolu správnosti témy slúži video „Surrender of Japan“.

E) Výsledky vojny a pôvod víťazstva. Počas vojny japonská armáda stratila 677 tisíc vojakov, najmä 83 tisíc bolo zabitých, 594 tisíc sa vzdalo. Víťazstvo Sovietska armáda vo vojne na Ďalekom východe urýchlila porážku japonských fašistov a prispela k víťazstvu Číny vo vojne odporu proti japonským útočníkom.

4 Záverečná fáza. Ukážka fragmentu video projektu Suvorovho veterána Chunina „Môj starý otec je veterán z Veľkej vlasteneckej vojny“. (Snímka č. 17)

Samopríprava: (Snímka č. 18)

1. Pripravte ústnu odpoveď na tému „Porážka Japonska“

2. Určite význam víťazstva ZSSR vo vojne s Japonskom. (5-7 bodov)

Tip: Fráza je v čínštine. (Rusi a Číňania sú bratia navždy!)

Reflexia: Technika „6 mysliacich klobúkov“. (Snímka č. 19-25)

hodnotenia. Slovo odborníkov. Naša lekcia sa blíži ku koncu. Chcel by som veriť, že všetko, čo bolo dnes povedané, zarezonovalo vo vašich srdciach a všetci si budeme pamätať strašné dni vojny, na tých, ktorí položili svoje životy pri obrane mieru na Zemi. Vážme si život, bez ohľadu na to, aký ťažký sa môže zdať, a vážme si a milujme ľudí, ktorých osud predurčil byť blízko teba. Slová „keby nebola vojna“ nie sú len prázdne slová. Všetko sa dá zažiť a prekonať, keď na zemi nie je vojna...

 

Môže byť užitočné prečítať si: